Öne Çıkan Uygulamalar
Anasayfa > Eğitim > MEB E-OKUL VBS Mobil Uygulama Tanıtımı
e-okul-veli-bilgilendirme-sistemi-logo

MEB E-OKUL VBS Mobil Uygulama Tanıtımı

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Tarafından hazırlanan MEB E-OKUL VBS resmi mobil bir uygulamadır. Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi, Türk eğitiminde önemli bir gelişme kaydetti. Veliler, çocuklarının durumu ile alakalı bilgilere, e-okul üzerinden ulaşmaları mümkün oluyor.

Veliler, dakikalar içerisinde oturdukları yerden çocuklarının notlarını, devamsızlık durumunu sorgulayabiliyorlar. Bu da çocuğun okul hayatına velinin de dâhil olmasını okul hayatı hakkında bilgi sahibi olmasını kolaylaştırıyor.

MEB E-OKUL VBS Sistemi Üzerinden

E-okula girişte ilk başta, sayfada bir resim veriliyor. Burada verilen sayıların doğru bir şekilde yazılması gerekir. Sonrasında, öğrencinizin T.C. kimlik numarası ve okul numarası giriliyor. Açılan sayfada, öğrencinizin fotoğrafı ve istenen bazı bilgileri girerek veli bilgilendirme sistemine giriş sağlanıyor. Giriş yapıldıktan sonra, öğrencinizin okul ile ilgili bütün bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.Türkiye’de Örgün Eğitimde bulunan tüm çocukların velilerinin kullandığı sistem.

Veliler Öğrencilerine ait sınav ve proje bilgileri, not bilgileri, ders programına anlık ulaşım sağlıyor. Aynı zamanda devamsızlık bilgileri, nakil işlemleri, yerleştirme ve okul duyurularını öğrenebiliyor. Öğrencilerinin okuduğu kitapların bilgilerini de sistem sayesinde anlık olarak takip edebilmekteler.

Öğrenci Bilgilerinin MEBBİS

Sistemi gibi merkezi bir veri tabanında toplanarak, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması için e-Okul projesi başlatılmıştır. Norm kadro tespiti, ücretsiz ders kitabı dağıtımı, merkezî sistem sınav plânlaması ve uygulanması gibi birçok çalışmaya esas olacak.

Proje kapsamında öğrenci bilgileri, T.C. Kimlik Numarasını kullanmak suretiyle MERNİS sisteminden alınarak e-okul’ a kaydedilecektir.

Okul Yönetimi

Gelen ekranın sağ tarafında bulunan kullanıcı girişi çerçevesindeki Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarını doldurup sisteme giriş yapıyor.

Internet tabanlı olduğundan bilgisayarında bulunan web tarayıcısını kullanarak giriş yapıp öğrenci bilgilerini düzenliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)

Tarafından son yıllarda internet teknolojileri oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Özellikle de insanların yaşamlarının her alanında son derece pratik bir şekilde internete erişim sağlayabilme şansına sahip olabilmeleri düşünülünce. İnternet üzerinde yer alan dijital hizmet uygulamalarının çeşitliliğinin her geçen gün artıyor. Bu hizmetlerin çok daha geniş kapsamlara ulaşması, devlet kurumlarının da bu alana yönelmesine neden oluyor.

Eğitim Alanı Hizmetlerine Yönelik Olarak

Bu çerçevede tarafından, internet ortamı üzerinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) sunulmaya başlandı.

Böylelikle son derece pratik bir şekilde öğrencilerin, okul durumuna ilişkin olarak güncel ve ayrıntılı bilgilere internet üzerinden erişim imkânı sağlanıyor.

Bu Şekilde Dolaylı Olarak Öğrencilerin

Eğitim yaşamlarına veliler dâhil edilerek, öğrencilerin okul yaşamalarına yönelik olarak çok önemli hizmet çözümlerinden velileri ile birlikte yararlanabilmeleri sağlanıyor.

MEB tarafından elektronik ortam üzerinde oluşturulmuş olan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinde veliler not bilgisi ve devamsızlık bilgilerine ulaşabiliyor.

Evden, ofisten veya daha farklı bir noktadan internet erişiminin olduğu her yerden MEB E-OKUL VBS sistemini kullanabilirsiniz.  Çocuğunun kimlik numarası ve okul numarası gibi bilgilerini girmeniz halinde çevrimiçi olunabiliyor.

Bunun Yanı Sıra Veliler Öğrencilerinin

  • Karne bilgisi, başarı bilgisi, haftalık ders programlarını,
  • Aldığı dersler, derslerine giren öğretmenleri,
  • Sınav tarihleri, sınav sonuçları, sözlü notları,
  • Şube ortalaması ve daha pek çok eğitim durumu bilgisinin güncel haline
  • E-Okul sistemi üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Öğrenci ve okul ilişkilerinde öğrencilerin derse katılımları konusunda veli iş birliğini dâhil etmesi eğitimin birlikte yapılmasının önemini ortaya çıkarıyor. İnternet kullanmayan veliler telefonlarına SMS talep ederek yukarıda yazılanları öğrenebilir. Bu hizmet karşılığında kullandığınız operatör hattı üzerinden ücret alınmakta.

Sizde varsa öğrenciniz, okul ile ilgili olarak bu bilgilerine anlık olarak ulaşmak için uygulamayı kullanmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda;

Uygulamayı Android Mobil Cihazlarda Kullanmak İçin

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Tarafından hazırlanan MEB E-OKUL VBS resmi mobil bir uygulamadır. Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi, Türk eğitiminde önemli bir gelişme kaydetti. Veliler, çocuklarının durumu ile alakalı bilgilere, e-okul üzerinden ulaşmaları mümkün oluyor. Veliler, dakikalar içerisinde oturdukları yerden çocuklarının notlarını, devamsızlık durumunu sorgulayabiliyorlar. Bu da çocuğun okul hayatına velinin de dâhil olmasını okul hayatı hakkında bilgi sahibi olmasını kolaylaştırıyor. MEB E-OKUL VBS Sistemi Üzerinden E-okula girişte ilk başta, sayfada bir resim veriliyor. Burada verilen sayıların doğru bir şekilde yazılması gerekir. Sonrasında, öğrencinizin T.C. kimlik numarası ve okul numarası giriliyor. Açılan sayfada,…

Genel Bakış

Kullanım Kolaylığı
Tasarım
Çalışma

87

Özet : T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Kullanıcı Oylaması: 4.7 ( 1 oy)

Hakkında Hasan T

Yıllarını bilişim sektöründe harcamış, son 15 yıldır mobil teknolojinin gelişimini yakından ve keyifle takip etmektedir. Mobil uygulamaların gelişimini incelemeler yaparak sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maximum-logo

Maximum Mobil Uygulama Tanıtımı

Türkiye İş Bankası Uygulaması olan Maximum Mobil ile  bir kredi kartı olan Maximum kartın, Android ...