Öne Çıkan Uygulamalar
Anasayfa > Genel Uygulamalar > Wikipedia Mobil Uygulama Tanıtımı
Wikipedia Logo

Wikipedia Mobil Uygulama Tanıtımı

Merak Ettikleriniz Ne Varsa

Wikipedia ile Ulaşın. Uygulaması dünya genelinde bilgi paylaşımı yapan Ansiklopedi platformu. Bilgiye her gün yenisi eklenen, aynı zamanda mevcutta kayıtlı bulunan bilgiye eklemeler yapılarak güncel tutulmaya çalışılıyor.

Wikipedia kullanıcıları tarafından şöyle tanımlanır. “Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi.

MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı söylenmektedir.

Vikipedi, Esas Olarak Herkesin Katkıda Bulunabileceği

  • Sürekli genişleyen bir site olduğu için, nitelik olarak basılı başvuru kaynaklarından önemli şekilde ayrılır.
  • , internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde ilerlemektedir.
  • Türkçe Vikipedi, diğer tüm dillerdeki Vikipedilerle birlikte, kâr amacı gütmeyen  tescilli markasıdır.
  • Vakfa ait Vikipedi’ye kardeş projeler de mevcuttur.
  • Vikipedi’de ve kardeş projelerde, cesur olup sayfalara katkıda bulunmanız teşvik edilmekte ve istenmektedir. Siz de bilginizi bu ortaklaşa çalışma ortamında paylaşın.
  • Vikipedi dinamiktir ve sürekli günceldir. İçeriğinin hazırlanması ve güncellenmesi sadece dakikalar veya saatler alır.
  • Bütün bu hazırlama ve güncelleme işlemleri basılı ansiklopedilerde olduğu gibi aylar, hatta yıllar sürmez.
  • Vikipedi, çevrim içi bir ansiklopedidir. Bu amaca ulaşmak için bir araya gelmiş, karşılıklı saygı çerçevesinde yüksek kalitede ansiklopedi oluşturmakla ilgilenen kişilerden oluşan çevrim içi topluluktur.

Vikipedi Millî Ansiklopedi(niz) Değildir

Vikipedi, beş temel taşından biri olan tarafsızlık politikası sebebiyle hiçbir millet veya devletin ansiklopedisi olarak tanımlanamaz.

Farklı dillerde birçok Vikipedi projesi mevcuttur ve bunların hepsi aynı çatı altında birleşmektedir.

Topluluklarının farklılıkları sebebiyle farklı özellikleri ve yönleri bulunsa da tüm Vikipedi projeleri temelde aynıdırlar.

Farklı dillerde içerik sunmaları onları o dillerle bağdaştırılan millet veya devletlerin ansiklopedisi kılmamaktadır.

Wikipedia Seçenekler Sekmesi

Açıldığında keşfet, geçmiş, okuma listesi, yakınındakiler ( harita üzerinden ), rastgele sekmeleri içeren açılır menü den üye olunabiliyor.

Daha önceden üye oldunuz ise kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak mümkün. Girişten sonra uygulama içinde yapmış olduğunuz aramalar geçmiş sekmesi altında gözükmekte.

Yaptığınız aramalar içinde sonradan okumak üzere bir okuma listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için makalenin açılış ekranında solda küçük bir ikon çıkmakta ona tıklamanız yeterli. Ana ekranda ilk olarak en çok arananlar listesi gözükmekte.

Açılır Sekme Altında Uygulamaya

Konum servislerine erişim izini verirseniz bulunduğunuz bölgede vikipedi araştırma yazısı var ise o yazılara ulaşmanızı sağlıyor. Bunu harita üzerinde size vikipedi amblemi şeklinde gösteriyor. Bölgenize ait tüm bilgilere ulaşıp bilmediğiniz tarihi özelliklerine bu sayede ulaşabilirsiniz.

Rastgele bilgi arama yapabildiğiniz gibi belirli bir başlık altında olan konulara da arama sağlayabilirsiniz. İlginç gelen yazı veya konuları dostlarınızla mesajlaşma uygulamaları aracılığı ile iletebilirsiniz.

Sosyal ağ sitelerine aktarım yaparak birçok kişinin okumasını sağlayabilirsiniz. Yazılara uygulama içi browser dan okuma olanağı sağlıyor. Vikipedi bir çok dil desteğini de beraberinde barındırıyor.

Kullanım ve arama seçeneklerinizi istediğiniz dilde yapabilirsiniz.

Uygulamada yaptığınız arama ile ilgili olarak başka başlıklar var ise size onları da başlık altında sunmakta. Yazı içinde koyu renkle belirlenen kısımlardan o konunun içeriğinde başka konularda geçen yazılar var ise onları da görebiliyorsunuz.

 

Wikipedia Videolu Anlatımı İzlemek İçin

Wikipedia Android Akıllı Telefonlarınıza İndirmek İçin 

Merak Ettikleriniz Ne Varsa Wikipedia ile Ulaşın. Uygulaması dünya genelinde bilgi paylaşımı yapan Ansiklopedi platformu. Bilgiye her gün yenisi eklenen, aynı zamanda mevcutta kayıtlı bulunan bilgiye eklemeler yapılarak güncel tutulmaya çalışılıyor. Wikipedia kullanıcıları tarafından şöyle tanımlanır. "Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmıştır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı söylenmektedir. Vikipedi, Esas Olarak Herkesin Katkıda Bulunabileceği Sürekli genişleyen bir site olduğu için, nitelik olarak basılı başvuru kaynaklarından önemli şekilde ayrılır. , internetin en geniş kaynak sitesi olma yönünde…

Genel Bakış

Kullanım Kolaylığı
Tasarım
Çalışma

83

Özet : Wikipedia uygulaması sayesinde akıllı telefonunuzdan güncel olarak bilgilere ulaşıp merak ettiğiniz konular hakkında hızlıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Hakkında Hasan T

Yıllarını bilişim sektöründe harcamış, son 15 yıldır mobil teknolojinin gelişimini yakından ve keyifle takip etmektedir. Mobil uygulamaların gelişimini incelemeler yaparak sürdürmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maximum-logo

Maximum Mobil Uygulama Tanıtımı

Türkiye İş Bankası Uygulaması olan Maximum Mobil ile  bir kredi kartı olan Maximum kartın, Android ...